Prvým zásadným ukazovateľom kvality oleja je etiketa. Je dobré si ju starostlivo preštudovať, pretože na nej možno nájsť veľa dôležitých informácií najmä o chemických ukazovateľoch oleja.
ČO BY NEMALO CHÝBAŤ NA ETIKETE DOBRÉHO OLIVOVÉHO OLEJA?
OZNAČENIE DRUHU OLIVOVÉHO OLEJA (EXTRA PANENSKÝ, PANENSKÝ, OLIVOVÝ...)
Pre spotrebiteľa je celkom zásadné urobiť si poriadok v základných druhoch oleja a v spôsoboch ich výroby. Ceny jednotlivých druhov olejov sa líšia v rádoch a rovnako tak sa líši ich kvalita. Podrobne sa o delení olivových olejov môžete dočítať tu.
ODRODA OLIVOVNÍKOV, Z KTOREJ BOL DANÝ OLEJ VYROBENÝ
Nemožno povedať, že by nejaká odroda bola najkvalitnejšia, ale rozhodne by ste mali vedieť, z ktorej konkrétne je olej vyrobený či prípadne zmes zložená. Každá odroda chutí inak a hodí sa na iné použitie. Absencia uvedenia odrody na etikete navyše pravdepodobne značí masovú výrobu z netriedených zmiešaných olív a pravdepodobne teda aj nižšiu kvalitu oleja. Toto pravidlo sa týka iba panenských olejov.
ČASOVÝ ÚDAJ O ČASE ZBERU
V Španielsku prebieha zber olív od októbra do konca roka (výnimočne do februára). Olej by mal pochádzať maximálne z minuloročnej úrody, pretože sa inak zvyšuje pravdepodobnosť jeho oxidácie.
ÚDAJE O SAMOTNOM VÝROBCOVI
Na každej etikete by malo byť uvedené aj meno konkrétneho výrobcu a produktový rad. Často tu môžeme nájsť aj meno fľašovateľa, združenie, kam daný výrobca patrí. To všetko dodáva vierohodnosť pôvodu výrobku. Označenie „private label“ pri rôznych supermarketových olejoch, naopak, naznačuje nízku a najmä unifikovanú kvalitu (priemernú, nevybočujúcu, nevýraznú).
CHEMICKÉ UKAZOVATELE KVALITY
Etiketa by mala obsahovať aspoň hodnotu acidity oleja, ktorá je elementárnym ukazovateľom kvality. Ďalšími ukazovateľmi sú peroxidy, K270 a vosky. Podrobný popis nájdete v sekcii ukazovatele kvality olivového oleja.
SENZORICKÁ ANALÝZA OLIVOVÉHO OLEJA
Podrobný článok o degustácii olivového oleja nájdete tu.
Senzorická analýza je veľmi podobná ako pri víne, existuje tu však len jedna znateľná výhoda, a tou je, že olej nezreje (teda plynutím času nemôže zvyšovať svoju kvalitu či akokoľvek násobiť svoje vlastnosti). Pri degustácii sa hodnotí chuť, aróma a textúra olivového oleja. Farba oleja nie je hodnotiacim kritériom. Všetky tieto parametre ovplyvňuje odroda, oblasť, poloha, čas zberu, stupeň zrelosti, spôsob spracovania a ďalšie faktory. Nikdy by však olivový olej nemal mať nasledujúce chute – octovú, kovovú, zatuchnutú alebo príliš štipľavú. Pre mnohých bude prekvapujúce, aké veľké sú rozdiely v jednotlivých olejoch. Skúste si preto naliať olej z Laguny de Fuente de Piedra a olivový olej zo supermarketu, rozdiel v chuti a najmä vôni je nesmierny.
Ak ste naozajstní fajnšmekri, môžete si olej vybrať s pomocou nezávislých odborníkov. Existujú nezávislé rebríčky TOP 10 a TOP 15 world-class olive oils a ďalej rôzne ročenky, ktorými sa riadia najmä šéfkuchári a gastro-špecialisti. Oleje z Laguny de Fuente de Piedra sa, aj napriek určitej zdržanlivosti majiteľov firmy akokoľvek sa prezentovať, pravidelne umiestňujú na prestížnych svetových súťažiach na popredných miestach.