Pulpo a la gallega znamená v preklade chobotnica na galícijský spôsob. Aj keď je však typickým jedlom severozápadnej časti Španielska, stretnete sa s ním na každom španielskom rohu a dalo by sa povedať, že spolu s paellou patrí k najznámejším španielskym jedlám. Ak máte k dispozícii chobotnicu a dobrý olivový olej, je to tiež jedno z najjednoduchších jedál.
Jediným úskalím tohto receptu je tvrdosť mäsa. Chápadlá chobotnice sa skladajú z dlhých a húževnatých vlákien a ak sa vám nepodarí uvariť ich do mäkka, budú mať vaši hostia k dispozícii tanier okrúhlych gúm, ktoré nestrávi ani krava vo svojom žalúdku.
Recept: Pulpo a la gallega
Ingrediencie:
- 1 chobotnica (cca 1 - 1,5 kg)
- 2 bobkové listy
- 1 cibuľa
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 sladká mletá paprika
- extra panenský olivový olej
- hrubá morská soľ
- soľ
Postup:
Príprava chobotnice
- Pri chobotnici výnimočne platí, že je lepšie, keď je zmrazená. Ak na španielskom trhu kúpite čerstvú chobotnicu, trhovník vám odporučí, aby ste ju najmenej na 5 dní zmrazili, než ju budete variť. Keďže má voda v pevnom skupenstve väčší objem, jej kryštály pretrhnú svalové vlákna chobotnice a tie sú potom neporovnateľne krehkejšie. Je menšie nebezpečenstvo, že zostane po varení tvrdá. Ak napriek tomu trváte na čerstvej chobotnici, je dobré ju pred varením dôkladne naklepať ako rezeň. Dosiahnete tým podobný efekt. U nás sa občas stáva, že sa predáva chobotnica, ktorá sa tvári ako čerstvá, v skutočnosti je však rozmrazená. Spýtajte sa preto dôkladne v obchode, či je to tak alebo onak, pretože by potom bolo samozrejme zbytočné a navyše zdraviu škodlivé ju znovu zmraziť.
- Ak máte chobotnicu zmrazenú, dajte ju do chladničky rozmrznúť 24 hodín pred varením.
- Chobotnicu umyte a očistite pod tečúcou vodou. Je potrebné obrátiť hlavu chobotnice naruby a vybrať vnútornosti tak, aby zostalo iba biele mäso.
- Dajte variť 2 - 3 litre vody do veľkého hrnca s cibuľou, cesnakom, soľou a bobkovým listom. Keď začne voda vrieť, treba chobotnicu tzv. poľakať. Tzn. vnoriť chobotnicu do vriacej vody, vybrať ju, počkať, kým sa znovu začne variť a takto opakovať trikrát. Uvidíte, že sa chobotnica skriví (ľakne), jej mäso bude ešte viac krehkejšie. Po 40 minútach v živom vare by mala byť chobotnica do 1,5 kg mäkká pri vpichu vidličkou.
- Mäkkú chobotnicu scedíme (vývar si môžete nechať napr. na prípravu španielskej ryže). Chápadlá nakrájame na krúžky v závislosti od ich priemeru. V širšej časti tenšie kolieska a naopak.
Finále
Podávame buď tradične na drevenej doštičke alebo na tanieri. Posypeme mletou paprikou, hrubou soľou a bohato zalejeme extra panenským olivovým olejom tak, aby sme mali čo vytierať bielym chlebom.
Napíšte svoju recenziu
Páči sa vám tento recept? Alebo by ste niečo vylepšili? Budeme radi za vaše hodnotenie a komentáre!